W ramach projektu "Małe Kontynenty", który realizowany jest przez Bibliotekę Publiczną Miasta i Gminy w Szlichtyngowej, dnia 23 czerwca 2021 podróżnik Krzysztof Lewicki zaprosił uczniów ze Szkoły Podstawowej im. Danuty Siedzikówny „Inki” w Starych Drzewcach na dwa spotkania o odległej Laponii.

„ Laponia, to miejsce, o którym marzy każde dziecko na świecie! Jest to kraina kolorowych elfów, dostojnych reniferów i oczywiście Świętego Mikołaja! Nie zniechęcają nawet duże zaspy śniegu oraz mróz szczypiący czerwony nos, ponieważ postawienie stopy za linią koła podbiegunowego to wejście w magiczny świat!

Dlaczego powstaje zorza polarna i jak ją upolować?
Jak nie zmarznąć w zimowej Laponii?
Czym jest noc i dzień POLARNY?
Kim są mieszkańcy europejskiej Arktyki, czy wciąż prowadzą koczowniczy tryb życia?
Skąd ich barwne stroje, jakimi językami władają i jak wygląda codzienne życie w surowym klimacie?

Warsztat niezwykle aktywny, wypełniony eksponatami przywiezionymi z dalekiej północy, pobudzający wyobraźnię i stwarzający możliwość samodzielnego wykonywania różnych zadań. Rozwijający kreatywność, zdolności manualne, współpracę w grupie, a co najważniejsze pogłębia wiedzę geograficzną oraz etnologiczną. Rozbudza ciekawość świata i buduje szacunek do innych kultur, zwraca uwagę na wyjątkowość ludów pierwotnych, jako grup, które tysiące lat temu zamieszkiwały dane rejony i potrafiły poradzić sobie w najtrudniejszych warunkach. Pogłębia szacunku do natury i postaw ekologicznych na przykładzie życia Saamów, którzy żyją w pełnej zgodzie z otaczającą ich przyrody. Warsztat, który zabrał dzieci w podróż do zimowej krainy marzeń.

Organizatorzy:
Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Szlichtyngowa