Rys historyczny

1949r.

16 stycznia został otwarty punkt biblioteczny z siedzibą w Rynku jako filia Wschowskiej Biblioteki Powiatowej.
W organizowanie biblioteki duży wkład wniosła Stefania Sokołowa a pierwsze książki pochodziły z darów społeczeństwa. W następnych latach ster przejęła Bronisława Połunkiszkis, której udało się zwiększyć liczbę tomów.
Przez krótki okres zapisała się w kronice jako bibliotekarka Kazimiera Morawska.

1968r.

Kierownikiem Gromadzkiej Biblioteki Publicznej została Aleksandra Polak, prawdziwa miłośniczka ksiąg, była bibliotekarką z powołania.
Zapisała chlubną kartę w bogatej kronice wydarzeń Szlichtyngowskiej Wypożyczalni.

1976r.

30 września został oddany do użytku nowy lokal przy Domu Kultury, gdzie przeniesiono księgozbiór i powstała Biblioteka Publiczna Gminy i Miasta Szlichtyngowa.

1979r.

Po odejściu na emeryturę pani Aleksandry Polak na stanowisko kierownika biblioteki powołano panią Eugenię Kosmowską.

2016r.

Po wieloletniej pracy na emeryturę przeszła Pani Eugenia Kosmowska wielka miłośniczka książek, poezji a przede wszystkim osoba, która swoja postawą udowadniała, że nie ma rzeczy niemożliwych. Dnia 14 listopada na stanowisko Dyrektora Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Szlichtyngowa została powołana Pani Anna Neć.